LED světelné zdroje aneb jak vybrat správnou barvu

Při výběru nového osvětlení je zapotřebí věnovat značnou pozornost. Před samotným nákupem je podstatné vědět, jaká je nutná osvětlenost, tj. intenzita světla neboli světelný tok. Dále je podstatným atributem barva světla neboli správná teplota chromatičnosti. Od toho se dále odvíjí i potřeba vyzařovacího úhlu.

světlo led
 
Vybírat lze LED světelné zdroje z široké nabídky druhů a variant. Podstatné je vždy vědět, pro jaký účel je určeno dané osvětlení. Jen tak může být zaručena spokojenost a požadovaný efekt.
 
V hlavní roli barva neboli osvětlení dle místnosti
 
Pro výběr správného osvětlení má značný význam nejen ekonomická stránka, jak efektivně uspořit, ale zásadní je, aby i osvícení mělo správnou intenzitu. Základní rozdělení je na tři druhy světla, které je označováno jako teple bílá barva, chladně bílá barva a denní bílá barva.
 
Denní bílá barva je typem určeným pro práci, tj. světlo, které je ideální do pracovny, kanceláře, stejně tak je vhodné do komerčního prostoru či i průmyslové haly. Typické je čistě jasné světlo, někdy mající trochu namodralý odstín. Jedná se o barvu, která má vliv na podporu koncentrace a zároveň méně unaví lidský zrak. Tím je tak vhodné osvětlení právě i tam, kde se pracuje na počítači.
 
Pro aktivitu je adekvátní zvolení chladné bílé barvy. Někdy se lze shledat s označením coby neutrální bílá. Ideální osvětlení tam, kde je zapotřebí dobrá viditelnost pro výkon činnosti. Především se jedná o vhodné LED světelné zdroje do kuchyně, koupelny, ale stejně tak i na chodbu, vchodové haly či dětského pokoje.

žárovky
 
Nejpříjemnější osvětlení je pro většinu v podobě teple bílé barvy, která disponuje jemně žlutým odstínem. U LED zářivek je aktuálně vyšší tendence použití světla o něco více bělejší než žluté, jako je tomu v případě klasické žárovky. Tato barva je ideální do obývacího pokoje či ložnice. Případně lze použít i do dětského pokoje.